БАЛКАНСКА ТУРНЕЈА

28 Март 2017 By In Дешавања

У сарадњи са Универзитетском агенцијом за Франкофонију и Француским институтом, а у оквиру балканске турнеје, славни француски математичар Седрик Вилани посетио је и Србију. Добитник Филдсове медаље, најпрестижније награде за математику и актуелни директор Института Анри Поенкаре на Универзитету Пјер и Марија Кири у Паризу, одржао је предавање у београдском Центру за промоцију науке под називом „О троугловима,гасовима, наградама и људима.”

У жељи да се франкофони ђаци наше гимназије упознају са дометима француске науке и престижним унивезитетима, професор француског језика Марина Чарапић, у сарадњи са директорком Центра за промоцију науке,госпођом Аднађевић, организовала је за шесторо ученика II-4 и IV-4, заљубљенике у математику, присуство овој узбудљивој научној авантури. Не кријући одушевљење ексцентричним генијем рекли су :
Павле Петровић: „Највише ми се допао начин на који је повезао наизглед неспојиви реални и апстрактни свет”.
Алекса Миљковић: „Свидело ми се како је анегдоте из свог живота уклопио у предавање.”
Оливера Бојчић: „Виланијеви ентузијазам и страст заразни су,кад га слушате, чини се да су математика у уметност једно”.
Павле Маринковић: „ Веома комплексне математичке идеје приказане су на невероватно једноставан начин.”
Михајло Живадиновић и Михајло Граховац: „На занимљив начин нам је приказао теорију о кретању и преносу гасова.Свидело нам се како је повезао наизглед неповезиве појаве”.

Марина Чарапић, проф. француског језика

Ви сте овде: Почетна Ученици Дешавања БАЛКАНСКА ТУРНЕЈА