Ученици Прве у САНУ и на Спасовданској литији

25 Април 2013 By Андреј Вујновић In Веронаутика

Посета изложби Икона, српска духовна и историјска слика у галерији Српске Академије Наука и Уметности, коју је приредио Историјски музеј Србије, а аутор је Андреј Вујновић.

Ученици Прве београдске гимназије, заједно са професорком верске наставе Миланом Ивковић, често посећују цркву св. Александар Невски која се налази у непосредној близини школе, и складу са могућностима присуствују богослужењима. Понекад, у оквиру наставног плана и програма, неки часови се одржавају у цркви. Ученици црвене смене су ове 2011. године први пут учествовали у Спасовданској литији која је, оглашавањем звона београдских цркви, кренула из порте Вазнесењске цркве предвођена Патријархом српским Г. Иринејом, градоначелником Београда г. Драганом Ђиласом, председником Скупштине Града г. Александаром Антићем, као и Његовим Височанством Престолонаследником Александаром Карађорђевићем. На челу литије ношен је Јерусалимски Крст и барјак Београда, који је чуван у Вазнесењској цркви у време кад Град није обележавао славу. Спасовдан или Вазнесење је слава града Београда и први пут је слављена 1403. године, када је деспот Стефан Лазаревић устоличио Београд за престоницу. Градска слава није слављена од 1946, а обновљена је 1992. године.

Ви сте овде: Почетна Клуб прве Верoнаутика Ученици Прве у САНУ и на Спасовданској литији